One of the notable characters from Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-, Kanoko Satake is recognized for 齐肩 紫色 hair and 綠色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 98342 |
|---|---|
| Name | Kanoko Satake |
| Other Names | 佐竹 鹿子 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend- |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Yui Toita, 戸板優衣, といた ゆい |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | July 27 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 154cm |
| Bust | 81cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanoko Satake
Profile
Kanoko Satake is a character from Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-.
They have been indexed as 女性 青少年 with 綠色 eyes and 紫色 hair that is 齐肩 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 綠色 | |
| 头发颜色 | 紫色 | |
| 头发长度 | 齐肩 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-