|
☰ Links
|
|
| ID | 58 |
|---|---|
| Name | Nagisa Furukawa |
| Other Names | 古河 渚, ふるかわ なぎさ |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | Clannad |
| Medientyp | visual novel |
| Gesprochen von | Mai Nakahara, 中原麻衣, なかはら まい |
| Gesprochen von | Luci Christian, , |
| Tags | school uniform, turtleneck, hairclip, twin ahoge, school crest |
| Persönlichkeit | Clumsy, Hardworking, Loner, Loyal, Mature, Shy, Stubborn |
| KO Voice Actor | Yong-Sin Lee |
| Blood Type | A |
| Height | 155cm |
| Weight | 43kg |
| Birthday | December 24 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
Menü
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
7 Character of the Month nominations |
|
Nagisa Furukawa
Profil
Anime girl Nagisa Furukawa is a character from Clannad.
They have been indexed as Weiblich Teen with Braun eyes and Braun hair that is Schulterlang length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Braun | |
| Haarfarbe | Braun | |
| Haarlänge | Schulterlang | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Mother of Ushio Okazaki
Daughter of Akio Furukawa
Daughter of Sanae Furukawa
Wife of Tomoya Okazaki
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 92 | Add
|
4 likes
…would you like me to take you? |
|
1 likes
I'm sorry. I'm eating right now. |
|
1 likes
But nothing can stay unchanged. |
|
0 likes
Sweet bean bread! |
|
0 likes
You think so? |
|
0 likes
I feel like Urashima Tarou. |
|
0 likes
Good luck, Tomoya-kun. |
|
0 likes
Okazaki-san. |
|
0 likes
The game's starting! |
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Kawaii or NOT?!
| raichuuz joined |
16
80
55
81

Facebook
Play Voice Sample
Clannad
Clannad (Series)
Clannad
Clannad ~After Story~
