☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 56646 |
|---|---|
| Name | Honoka Kousaka |
| Other Names | 高坂 穂乃果, こうさか ほのか, Honoka Kosaka |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Emi Nitta, 新田恵海, にった えみ |
| Теги | side ponytail, knee highs, school uniform, hair ribbon, bow, hat, idol, one side up |
| Личность | |
| Age | 16 |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 157cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
Меню
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Honoka Kousaka
Профиль
Anime girl Honoka Kousaka is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Женщина Подросток with Синий eyes and Оранжевый hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Синий | |
| Цвет волос | Оранжевый | |
| Длина волос | To Shoulders | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
classmate of Umi Sonoda
classmate of Kotori Minami
Older Sister of Yukiho Kousaka
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 60 | Add
|
1 likes
Has Nico-chan's family always thought we were backup dancers? |
|
1 likes
Let's try that again, then! |
|
1 likes
µ's? That's us, right? |
|
0 likes
It's not true! |
|
0 likes
It's almost pathetic. |
|
0 likes
Not the soap brand, right? |
|
0 likes
She's just buying ingredients for dinner. |
|
0 likes
This is Nico-chan's house. |
|
0 likes
If we don't change something, my dream will come true. |
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Семейное древо
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Craniumcrusher joined |
1
11
15
Facebook 
Play Voice Sample
