One of the notable characters from Date A Live, Tohka Yatogami is recognized for very long Фиолетовый hair and Фиолетовый eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 54651 |
|---|---|
| Name | Tohka Yatogami |
| Other Names | 夜刀神 十香, やとがみ とおか, Tooka Yatogami |
| Role | Deuteragonist |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Marina Inoue, 井上麻里奈, いのうえ まりな |
| Voiced By | Michelle Rojas, , |
| Теги | hair ribbon, dress, armor, boots, swordsman, ponytail, school uniform, thighhighs, high heels, magical girl |
| Личность | |
| Height | 155cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 83cm |
| Birthday | April 10 |
| Sign | Aries ♈ |
Меню
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
35 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
29 Character of the Month nominations |
|
Tohka Yatogami
Профиль
Tohka Yatogami is a character from Date A Live.
They have been indexed as Женщина Подросток with Фиолетовый eyes and Фиолетовый hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Фиолетовый | |
| Цвет волос | Фиолетовый | |
| Длина волос | Hip / Past Hip | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
In love with Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
Rival of Origami Tobiichi
Friend of Kaguya Yamai
Friend of Yuzuru Yamai
Enemy of Ellen Mira Mathers
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
MegaMiracle Force (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
1
2
7
Facebook
Play Voice Sample
