|
☰ Links
|
|
| ID | 60957 |
|---|---|
| Name | Sayaka Maizono |
| Other Names | 舞園さやか(まいぞの さやか), Ultimate Pop Sensation |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Makiko Omoto, 大本眞基子, おおもと まきこ |
| Voiced By | Dorothy Elias-Fahn, Dorothy Elias, Dorothy Fahn |
| Voiced By | Mónica Rial, , |
| Теги | idol, singer, boots, dress, bow, arm bands, microphone |
| Личность | |
| Birthday | July 7 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Height | 165cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 83cm |
| Blood Type | A |
Меню
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Sayaka Maizono
Профиль
Anime girl Sayaka Maizono is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Женщина Подросток with Синий eyes and Синий hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Синий | |
| Цвет волос | Синий | |
| Длина волос | Hip / Past Hip | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
Friend of Makoto Naegi
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| asajirou joined |
16
7
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)