Akane Tachibana is a character from Classroom of the Elite featuring 脖子 紫色 hair and 紫色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 82434 |
|---|---|
| Name | Akane Tachibana |
| Other Names | 橘 茜 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Classroom of the Elite |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Konomi Kohara, 小原好美, こはら このみ |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 155cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 82cm |
| Birthday | May 6 |
| Sign | Taurus ♉ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akane Tachibana
Profile
Akane Tachibana is a character from Classroom of the Elite.
They have been indexed as 女性 青少年 with 紫色 eyes and 紫色 hair that is 脖子 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 紫色 | |
| 头发颜色 | 紫色 | |
| 头发长度 | 脖子 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Classroom of the Elite (2017)
Classroom of the Elite 2nd Season (2022)
Classroom of the Elite 3rd Season (2024)
Classroom of the Elite 4th Season (2026)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Classroom of the Elite
Kawaii or NOT?!
| Ggnoobg joined |

Facebook 