|
☰ Links
|
|
| ID | 60988 |
|---|---|
| Name | Hajime Hinata |
| Other Names | 日向創, ひなた はじめ, Ultimate ??? |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Danganronpa 2: Goodbye Despair |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Minami Takayama, 高山みなみ, たかやま みなみ |
| Voiced By | Johnny Yong Bosch, , |
| Tags | tie, school uniform, ahoge, bishounen |
| Personality | |
| Birthday | January 1 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 179cm |
| Weight | 67kg |
| Bust | 91cm |
| Blood Type | A |
| Favorite food | Kusamochi |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hajime Hinata
Profile
Anime boy Hajime Hinata is a character from Danganronpa 2: Goodbye Despair.
They have been indexed as 男性 青少年 with 綠色 eyes and 棕色 hair that is 脖子 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 男性 | |
| 眼睛的颜色 | 綠色 | |
| 头发颜色 | 棕色 | |
| 头发长度 | 脖子 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (2016)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
2
1
Facebook 