See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 70892 |
|---|---|
| Name | Ami Futami |
| Other Names | 双海亜美 (ふたみ あみ) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Asami Shimoda, 下田麻美, しもだ あさみ |
| Tags | twin |
| Personality | |
| Age | 12 |
| Height | 149cm |
| Weight | 39kg |
| Birthday | May 22 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Blood Type | B |
| Bust | 74cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 77cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ami Futami
Profile
Anime girl Ami Futami is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as 女性 青少年 with 棕色 eyes and 棕色 hair that is 脖子 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 棕色 | |
| 头发颜色 | 棕色 | |
| 头发长度 | 脖子 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Twin Sister of Mami Futami
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Azur Lane (2017)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| JustThatRoo | Feb 14, 2026 |
|---|---|
| LOADINGU LOADINGU!!! | |
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Shin Janru Esudere !!
|
8
6
Facebook 
SKyongmania faved