|
☰ Links
|
|
| ID | 70330 |
|---|---|
| Name | Rin Shibuya |
| Other Names | 渋谷凛, しぶや りん |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Ayaka Fukuhara, 福原綾香, ふくはら あやか |
| Tags | necklace, school uniform, tie, sweater, earrings, cardigan, necktie |
| Persönlichkeit | |
| Age | 15 |
| Birthday | August 10 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 165cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 80cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | B |
| Hobbies | Dog-walking |
| Hometown | Tokyo |
Menü
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rin Shibuya
Profil
Anime girl Rin Shibuya is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Weiblich Teen with Blau / Grün eyes and Braun hair that is Brustlänge length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau / Grün | |
| Haarfarbe | Braun | |
| Haarlänge | Brustlänge | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
Princess Connect! (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Princess Connect! Re:Dive (2018)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Zitate | View All
“ At first, I resisted the idea of wearing idol costumes. But when I realized that you were earnestly trying to bring out my charm, I changed. No more embarrassment, no more hesitation, no more looking back. I'm aiming... for a new me! ”
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| rubyRoo joined |
130
5
12
10
Facebook 