See Other Versions of this Character
☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 70893 |
|---|---|
| Name | Azusa Miura |
| Other Names | 三浦あずさ, みうら あずさ |
| Role | Unsortiert |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Medientyp | videospiel |
| Gesprochen von | Chiaki Takahashi, たかはし智秋, たかはし ちあき |
| Tags | ahoge |
| Persönlichkeit | |
| Age | 20 |
| Height | 168cm |
| Weight | 48kg |
| Birthday | July 19 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Blood Type | O |
| Bust | 91cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 86cm |
Menü
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Azusa Miura
Profil
Anime girl Azusa Miura is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Weiblich Erwachsen with Rot eyes and Schwarz hair that is Hüfte oder länger length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Rot | |
| Haarfarbe | Schwarz | (Blau) |
| Haarlänge | Hüfte oder länger | |
| Scheinbares Alter | Erwachsen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Azur Lane (2017)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Bilder
Kommentar
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Stammbaum
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Beeboo joined |
TandemCharacters rated Fairy Tail (Series) ★
|
3
9
Facebook 

TandemCharacters rated