Eli Ayase is one of the main characters from Love Live! School Idol Project known for medium-length blonde hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56647 |
|---|---|
| Name | Eli Ayase |
| Other Names | 絢瀬 絵里, あやせ えり, Elichika |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Yoshino Nanjo, 南條愛乃, なんじょう よしの |
| Tags | knee highs, school uniform, bow, ponytail, rubber band, single bang, feather, hair ribbon |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Birthday | October 21 |
| Sign | Libra ♎ |
| Height | 162cm |
| Bust | 88cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 84cm |
| Blood Type | B |
| Favorite food | Chocolate |
| Dislikes | Umeboshi; nori |
Menu
|
|
| Day | |
15 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Eli Ayase
Profile
Eli Ayase is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Shoulders | (To Chest) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Sister of Alisa Ayase
Friend of Nozomi Tojo
Older Sister of Alisa Ayase
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 33 | Add
|
1 likes
That is what our participation at the Love Live depends on. |
|
0 likes
Not yet. |
|
0 likes
Do you mind if I call her? |
|
0 likes
Everyone's waiting. |
|
0 likes
Backup... |
|
0 likes
If I had spoken to her then... |
|
0 likes
Hey! |
|
0 likes
I saw her during my first year. |
|
0 likes
How hard we can focus on high quality practice. |
13
51
Facebook
Play Voice Sample
