|
☰ Links
|
|
| ID | 76197 |
|---|---|
| Name | Hanamaru Kunikida |
| Other Names | 国木田 花丸 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Kanako Takatsuki, 高槻かなこ, |
| Tags | idol, stockings, hairbow, tie |
| Personality | |
| Age | 15 |
| Height | 152cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | O |
| Birthday | March 4 |
| Sign | Pisces ♓ |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Hanamaru Kunikida
Profile
Anime girl Hanamaru Kunikida is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Brown hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ It's the future, zura! ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! Sunshine!!
Kawaii or NOT?!
SK071 faved Ninja Scroll
|
SK071 rated Ninja Scroll ★★★★★
|
SilverWolfKing rated The Testament of Sister New Devil BURST ★★
|
1
6
Facebook 
SK071 faved
SilverWolfKing rated