Hatsuho Shinonome appears in New Sakura Wars the Animation as an unsorted character with long red hair and orange eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 107549 |
|---|---|
| Name | Hatsuho Shinonome |
| Other Names | 東雲初穂 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | New Sakura Wars the Animation |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Maaya Uchida, 内田真礼, うちだ まあや |
| Tags | bandages, geta, hammer, side ponytail, hakama, shrine maiden |
| Personality | |
| Birthday | September 9 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 166cm |
| Weight | 52kg |
| Bust | 90cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 89cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hatsuho Shinonome
Profile
Hatsuho Shinonome is a character from New Sakura Wars the Animation.
They have been indexed as Female Teen with Orange eyes and Red hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Orange | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from New Sakura Wars the Animation
Kawaii or NOT?!
| downloadsbacon joined |
8
5
Facebook 
Sakura Wars (Series)
New Sakura Wars the Animation