Rushuna Tendo appears in Grenadier: The Beautiful Warrior as a protagonist character with very long blonde hair and yellow eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 14244 |
|---|---|
| Name | Rushuna Tendo |
| Other Names | 天道 琉朱菜(てんどう るしゅな), Rushuna Tendou |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Grenadier: The Beautiful Warrior |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Mikako Takahashi, 高橋美佳子, たかはし みかこ |
| Voiced By | Wendee Lee, , |
| Tags | gun, cowboy hat, fingerless gloves |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Height | 168cm |
| Bust | 104cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
20 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rushuna Tendo
Profile
Rushuna Tendo is a character from Grenadier: The Beautiful Warrior.
They have been indexed as Female Adult with Yellow eyes and Blonde / Yellow hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Adult | (Teen) |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 81 | Add
|
1 likes
What a beautiful moon. |
|
1 likes
Sorry! |
|
1 likes
To hold the enemy \n close to my soft bosom. |
|
1 likes
It looks like everything's \n back to normal. |
|
1 likes
Would you like to join me? |
|
1 likes
That smoke... |
|
1 likes
That is what I was taught \n by a certain someone. |
|
1 likes
...but you can't seem to grasp that. |
|
1 likes
I give my little speech, but \n I can't help but shoot my gun... |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Grenadier: The Beautiful Warrior
Kawaii or NOT?!
| sheedy joined |
| Somniscope joined |
7
58
10
Facebook
Play Voice Sample
Grenadier: The Beautiful Warrior
