One of the notable characters from The Idolmaster (game), Miki Hoshii is recognized for long blonde hair and green eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 33801 |
|---|---|
| Name | Miki Hoshii |
| Other Names | 星井美希 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Akiko Hasegawa, 長谷川明子, はせがわ あきこ |
| Tags | stockings, ahoge |
| Personality | |
| Birthday | November 23 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | B |
| Waist | 55cm |
| Age | 15 |
| Height | 161cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 86cm |
| Hip | 83cm |
| Hometown | Kanagawa |
| Hobbies | Chatting with friends; nail art |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miki Hoshii
Profile
Miki Hoshii is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Blonde / Yellow hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Chest | (To Waist) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Thank you all for coming to see me today-! I'm gonna make e-veryone together go crazy for Miki! It'll be like you won't even have time to look away! Aha~☆ ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
SKyongmania rated Re:ZERO (Series) ★★★★★
|
Elias rated New Game! ★★★★★
|
1
48
Facebook 
SKyongmania rated
Elias rated