One of the notable characters from Omoi no Kakera -Close to-, Shouko Shiomi is recognized for very long blue / green hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 5582 |
|---|---|
| Name | Shouko Shiomi |
| Other Names | 汐見翔子 (しおみ しょうこ) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Omoi no Kakera -Close to- |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Mai Nakahara, 中原麻衣, なかはら まい |
| Tags | school uniform, hair ribbon, ponytail |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Birthday | September 3 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 161cm |
| Blood Type | B |
| Bust | 84cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shouko Shiomi
Profile
Shouko Shiomi is a character from Omoi no Kakera -Close to-.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Blue / Green hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Blue / Green | (Green) |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| ShotoTodoroki joined |
| TGaf joined |

Facebook 
Omoi no Kakera -Close to-