|
☰ Links
|
|
| ID | 60963 |
|---|---|
| Name | Touko Fukawa |
| Other Names | 腐川冬子(ふかわ とうこ), Genocider Syo, Ultimate Writing Prodigy, Ultimate Murderous Fiend |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Miyuki Sawashiro, 沢城みゆき, さわしろ みゆき |
| Voiced By | Amanda Celine Miller, Amanda C. Miller, Amanda Miller |
| Voiced By | Erin Fitzgerald, , |
| Voiced By | Carli Mosier, Carly Mosier, |
| Tags | braids, glasses, school uniform, writer, split personality, assassin, serial killer |
| Personality | |
| Height | 165cm |
| Weight | 47kg |
| Birthday | March 3 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Bust | 79cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Touko Fukawa
Profile
Anime girl Touko Fukawa is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Female Teen with Gray eyes and Black hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Gray | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa: Trigger Happy Havoc (2010)
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls (2014)
Shiro Project:RE (2016)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Shin Janru Esudere !!
|
1
Facebook 
SKyongmania faved