Ayami Shinjou is a supporting character from Honoo no Haramase Tenkousei known for short purple hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 6782 |
|---|---|
| Name | Ayami Shinjou |
| Other Names | 新庄 綾美(しんじょう あやみ) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Honoo no Haramase Tenkousei |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Erika Narumi, 鳴海エリカ, なるみ えりか |
| Tags | hair loop, hair ribbons, braids, ahoge, school uniform, tie, star, neckerchief, bodyguard |
| Personality | |
| Height | 165cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ayami Shinjou
Profile
Ayami Shinjou is a character from Honoo no Haramase Tenkousei.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Purple hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Purple | |
| Hair Length | To Neck | (Hair Up / Indeterminate) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Bodyguard of Reika Ryuugasaki
Lover of Tatsuya Tagami
Student of Konoka Miyamae
Friend of Aki Katase
Friend of Honomi Mazaki
Friend of Reika Ryuugasaki
Friend of Suzuka Nagai
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Luigi9mario joined |
1
Facebook 
Honoo no Haramase Tenkousei
Honoo no Haramase (series)