One of the notable characters from Dead or Alive 5, Marie Rose is recognized for very long blonde hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 79357 |
|---|---|
| Name | Marie Rose |
| Other Names | マリー・ローズ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive 5 |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Mai Aizawa, 相沢舞, あいざわ まい |
| Tags | twintails, hair ribbon, dress, gothic lolita, platform shoes, boots |
| Personality | |
| Birthday | June 6 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Age | 18 |
| Height | 147cm |
| Bust | 74cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 78cm |
| Blood Type | AB |
| Occupation | Servant |
| Hobbies | Sewing; horror movie appreciation |
| Likes | Prinsessbakelse |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Marie Rose
Profile
Marie Rose is a character from Dead or Alive 5.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Dead or Alive (Series) (1997)
Dead or Alive 5 (2012)
Dead or Alive Xtreme 3 (2016)
Senran Kagura: Peach Beach Splash (2017)
Warriors All-Stars (2017)
Azur Lane (2017)
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation (2017)
Dead or Alive 6 (2019)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1
8
40
Facebook 