Saber is one of the main characters from Fate Stay Night known for medium-length Блондинка / Желтый hair and бирюзовый eyes.
See Other Versions of this Character
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 1017 |
|---|---|
| Name | Saber |
| Other Names | セイバー, Arturia Pendragon, Altria Pendragon, Artoria Pendragon |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Fate Stay Night |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Ayako Kawasumi, 川澄綾子, かわすみ あやこ |
| Voiced By | Kate Higgins, Kate Davis, |
| Voiced By | Kari Wahlgren, , |
| Теги | swordsman, armor, ahoge, bun, braid, hair ribbon, knight |
| Личность | |
| Bust | 73cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 76cm |
| Height | 154cm |
| Weight | 42kg |
Меню
|
|
| Day | |
15 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
26 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
20 Character of the Month nominations |
|
Saber
Профиль
Saber is a character from Fate Stay Night.
They have been indexed as Женщина Взрослый with бирюзовый eyes and Блондинка / Желтый hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | бирюзовый | |
| Цвет волос | Блондинка / Желтый | |
| Длина волос | To Shoulders | (Hair Up / Indeterminate) |
| Очевидный Возраст | Взрослый | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
Servant of Shirou Emiya
Servant of Kiritsugu Emiya
Enemy of Gilgamesh
Appears as | Edit Assignments
Fate Stay Night (2004)
Fate (Series) (2004)
Fate / stay night (2006)
Fate/tiger colosseum (2007)
NITRO+ROYALE -HEROINES DUEL- (2007)
Fate/unlimited codes (2008)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2010)
Fate Zero (2010)
Carnival Phantasm (2011)
Honkai (Series) (2011)
Fate Zero 2 (2012)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2014)
Fate / Grand Order (2015)
Fate/Extella: The Umbral Star (2016)
Kai-Ri-Sei Million Arthur (2017)
Fate/stay night: Heaven's Feel - I. Presage Flower (2017)
Today's Menu for the Emiya Family (2017)
Fate/Extella Link (2018)
Honkai: Star Rail (2023)
Quotes | View all 178 | Add
|
8 likes
Are you my Master? |
|
5 likes
I have heeded your summoning, and come forth. |
|
3 likes
I am Servant Saber. |
|
2 likes
You did this so you could fight me? |
|
2 likes
those thoughts will be conveyed to me. |
|
1 likes
May I have more rice? |
|
1 likes
Leave the rest to me. |
|
1 likes
A Servant must protect her Master. |
|
1 likes
Stop! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| UPALL joined |
| IDK_ joined |
Luna_Bakugo faved Boku no Hero Academia: Final Season
|
| Luna_Bakugo joined |
| MrOtaku26 joined |
21
40
1
Facebook
Play Voice Sample

Luna_Bakugo faved