Anime girl Mishio Amano is a Подросток with to neck length Бордо hair and Фиолетовый eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 112 |
|---|---|
| Name | Mishio Amano |
| Other Names | 天野 美汐, あまの みしお |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Kanon |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Maaya Sakamoto, 坂本真綾, さかもと まあや |
| Voiced By | Colleen Clinkenbeard, Carlotta Tinklegoatee, Carmen Smith |
| Теги | school uniform, bow, cape |
| Личность | |
| Height | 159cm |
| Blood Type | A |
| Weight | 44kg |
| Bust | 80cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 79cm |
| Birthday | December 6 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
Меню
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mishio Amano
Профиль
Anime girl Mishio Amano is a character from Kanon.
They have been indexed as Женщина Подросток with Фиолетовый eyes and Бордо hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Фиолетовый | |
| Цвет волос | Бордо | |
| Длина волос | To Neck | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| lambsgoia joined |

Facebook 
Kanon
Kanon (Series)
Kanon (2002)
Kanon (2006)