Sayuri Kurata is a character from Kanon featuring long Блондинка / Желтый hair and Оранжевый eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 114 |
|---|---|
| Name | Sayuri Kurata |
| Other Names | 倉田 佐祐理, くらた さゆり |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Kanon |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Tomoko Kawakami, 川上とも子, かわかみ ともこ |
| Теги | plaid, cape, bow, hairbow, school uniform |
| Личность | |
| EN Voice Actor | Natalie Arneson |
| Height | 159cm |
| Blood Type | A |
| Weight | 45kg |
| Bust | 84cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 82cm |
| Birthday | May 5 |
| Sign | Taurus ♉ |
Меню
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sayuri Kurata
Профиль
Sayuri Kurata is a character from Kanon.
They have been indexed as Женщина Подросток with Оранжевый eyes and Блондинка / Желтый hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Оранжевый | (Красный) |
| Цвет волос | Блондинка / Желтый | (Коричневый) |
| Длина волос | To Chest | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| moshiwake joined |

Facebook 
Kanon
Kanon (Series)
Kanon (2002)
Kanon (2006)