|
☰ Links
|
|
| ID | 20272 |
|---|---|
| Name | Lucy Heartfilia |
| Other Names | ルーシィ・ハートフィリア (Lucy Heartphilia) |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Fairy Tail |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Aya Hirano, 平野綾, ひらの あや |
| Voiced By | Cherami Leigh, , |
| Теги | mage, belt, gloves, shirt, skirt, side ponytail, boots, tattoo |
| Личность | |
| Height | 165cm |
| Bust | 94cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 99cm |
Меню
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
14 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
8 Character of the Month nominations |
|
Lucy Heartfilia
Профиль
Anime girl Lucy Heartfilia is a character from Fairy Tail.
They have been indexed as Женщина Подросток with Коричневый eyes and Блондинка / Желтый hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Коричневый | |
| Цвет волос | Блондинка / Желтый | |
| Длина волос | To Chest | (To Shoulders) |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
Daughter of Jude Heartfilia
Owner of Aquarius
Owner of Virgo
Owner of Cancer
Owner of Loke
Owner of Taurus
Owner of Plue
Owner of Capricorn
Owner of Crux
Owner of Leo
Owner of Scorpio
Daughter of Layla Heartfilia
Owner of Aries
Owner of Sagittarius
Owner of Gemini
Owner of Lyra
Owner of Horologium
Owner of Pyxis
earthland counterpart of Lucy Ashley
Descendant of Anna Heartfilia
Appears as | Edit Assignments
Fairy Tail (Series) (2006)
Fairy Tail (2009)
Fairy Tail S2 (2014)
Fairy Tail Final Series (2018)
Rent-a-Girlfriend: Heroine All Stars (2021)
Fairy Tail 100 Years Quest (2024)
Quotes | View all 69 | Add
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| Broku | Jul 30, 2025 |
|---|---|
| Lucy Heartfilia my forever #1 Goat :) | |
Similar Characters
Also from Fairy Tail
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Shin Janru Esudere !!
|
6
11
42
77
Facebook
Play Voice Sample

SKyongmania faved