Saeko Busujima appears in Highschool of the Dead as a protagonist character with very long Фиолетовый hair and Синий eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 22232 |
|---|---|
| Name | Saeko Busujima |
| Other Names | 毒島 冴子 |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Highschool of the Dead |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Taylor Hannah, , |
| Voiced By | Miyuki Sawashiro, 沢城みゆき, さわしろ みゆき |
| Теги | bow, school uniform, v bangs, knee highs, cheek curls |
| Личность | |
| Age | 18 |
| Height | 174cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
Меню
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Saeko Busujima
Профиль
Saeko Busujima is a character from Highschool of the Dead.
They have been indexed as Женщина Подросток with Синий eyes and Фиолетовый hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Синий | |
| Цвет волос | Фиолетовый | |
| Длина волос | Hip / Past Hip | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
Friend of Takashi Komuro
In love with Takashi Komuro
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Highschool of the Dead
Kawaii or NOT?!
| maeeeetty joined |
| hehewjje8 joined |
1
2
Facebook 
Highschool of the Dead