☰ Links
|
|
| ID | 60989 |
|---|---|
| Name | Nagito Komaeda |
| Other Names | 狛枝凪斗(こまえだ なぎと), Ultimate Lucky Student |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Danganronpa 2: Goodbye Despair |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Megumi Ogata, 緒方恵美, おがた めぐみ |
| Voiced By | Bryce Papenbrook, Bryce Austin Papenbrook, |
| Теги | coat, chain, bishounen, hoodie |
| Личность | |
| Birthday | April 28 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 180cm |
| Weight | 65kg |
| Bust | 84cm |
| Blood Type | O |
Меню
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
9 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Nagito Komaeda
Профиль
Anime boy Nagito Komaeda is a character from Danganronpa 2: Goodbye Despair.
They have been indexed as Мужчина Подросток with Серый eyes and Белый hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Мужчина | |
| Eye Color | Серый | |
| Цвет волос | Белый | |
| Длина волос | To Neck | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
In love with Hajime Hinata
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls (2014)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (2016)
Quotes | Add
Цитаты | View All
“ I've made peace with the fact that I'm a lowly, stupid, insignificant human who can't do anything right ”
“ Hey Hajime, wanna try some of this turpentine? ”
“ From the bottom of my heart... I am truly in love with the hope that sleeps inside you. ”
“ No matter how big the despair... Hope will always win in the end. ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| LuckyRandom joined |
SK071 rated Hunter x Hunter (2011) ★★★★★
|
53
79
74

Facebook 
SK071 rated