One of the notable characters from Valkyrie Drive: Mermaid, Mirei Shikishima is recognized for very long Блондинка / Желтый hair and Красный eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 74205 |
|---|---|
| Name | Mirei Shikishima |
| Other Names | 敷島 魅零 |
| Role | Deuteragonist |
| Primary Assignment | Valkyrie Drive: Mermaid |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Yuka Iguchi, 井口裕香, いぐち ゆか |
| Теги | boots, fingerless gloves, tie, school uniform, midriff |
| Личность | |
| Height | 168cm |
| Weight | 65kg |
| Bust | 111cm |
| Waist | 65cm |
| Hip | 94cm |
Меню
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mirei Shikishima
Профиль
Mirei Shikishima is a character from Valkyrie Drive: Mermaid.
They have been indexed as Женщина Подросток with Красный eyes and Блондинка / Желтый hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | Красный | |
| Цвет волос | Блондинка / Желтый | |
| Длина волос | Hip / Past Hip | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
Lover of Mamori Tokonome
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
3
50 
Facebook 
Valkyrie Drive: Mermaid
Valkyrie Drive Bhikkhuni