One of the notable characters from Love Live! Sunshine!!, Riko Sakurauchi is recognized for very long Красный hair and желтый eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 76192 |
|---|---|
| Name | Riko Sakurauchi |
| Other Names | 桜内 梨子 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Rikako Aida, 逢田梨香子, あいだ りかこ |
| Voiced By | Lina Mendes, , |
| Теги | pianist, tie, hat, knee highs, idol, hairclip |
| Личность | |
| Age | 16 |
| Birthday | September 19 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 160cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | A |
Меню
|
|
| Day | |
11 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Riko Sakurauchi
Профиль
Riko Sakurauchi is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as Женщина Подросток with желтый eyes and Красный hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | желтый | |
| Цвет волос | Красный | |
| Длина волос | To Waist | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! Sunshine!!
Kawaii or NOT?!
| justSM4SH joined |
80
4
Facebook 