Plutia is a protagonist character from Hyperdimension Neptunia The Animation known for 齐腰 紫色 hair and 粉红色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 66684 |
|---|---|
| Name | Plutia |
| Other Names | プルルート, Pururut |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Hyperdimension Neptunia The Animation |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Kana Hanazawa, 花澤香菜, はなざわ かな |
| Voiced By | Cherami Leigh, , |
| Tags | dress, braid, hairbow, slippers, stockings, belt, collar, hair ribbon |
| Personality | |
| Height | 146cm |
| Weight | 39kg |
| Bust | 74cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 79cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Plutia
Profile
Plutia is a character from Hyperdimension Neptunia The Animation.
They have been indexed as 女性 孩子 with 粉红色 eyes and 紫色 hair that is 齐腰 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 粉红色 | |
| 头发颜色 | 紫色 | |
| 头发长度 | 齐腰 | |
| Apparent Age | 孩子 | (青少年) |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Hyperdimension Neptunia (Series) (2010)
Hyperdimension Neptunia Victory (2012)
Hyperdimension Neptunia The Animation (2013)
Superdimension Neptune VS Sega Hard Girls (2015)
MegaMiracle Force (2019)
Neptunia re★Verse (2020)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Hyperdimension Neptunia The Animation
Kawaii or NOT?!
| DaikonnRadish joined |
| AquaflowZumaki joined |

Facebook 