|
☰ Links
|
|
| ID | 70336 |
|---|---|
| Name | Minami Nitta |
| Other Names | 新田美波, にった みなみ |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Aya Suzaki, 洲崎綾, すざき あや |
| Tags | lacrosse, ponytail, plaid |
| Persönlichkeit | |
| Age | 19 |
| Birthday | July 27 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 165cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 82cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | O |
| Hometown | Hiroshima |
| Hobbies | Lacrosse; acquiring qualifications |
Menü
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Minami Nitta
Profil
Anime girl Minami Nitta is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Weiblich Teen with Braun eyes and Braun hair that is Zur Taille length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Braun | |
| Haarfarbe | Braun | |
| Haarlänge | Zur Taille | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
Zitate | View All
“ I've always, longed to shine, to become a noble self. If I'm on this stage, I can be changed into an idol....... Someday, maybe I can even become a goddess. Filled with that wish, I sing! ”
20
Facebook 