Tokai Teio appears in Uma Musume: Pretty Derby (Anime) as a protagonist character with very long brown hair, blue eyes, and animal ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 90083 |
|---|---|
| Name | Tokai Teio |
| Other Names | トウカイテイオー |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby (Anime) |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Machico, マチコ, まちこ |
| Tags | tail, ponytail, horse ears, hair streak |
| Personality | |
| Birthday | April 20 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 150cm |
| Bust | 77cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 76cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tokai Teio
Profile
Tokai Teio is a character from Uma Musume: Pretty Derby (Anime).
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Brown hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Granblue Fantasy (2014)
Uma Musume: Pretty Derby (Anime) (2018)
Uma Musume: Pretty Derby Season 2 (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
Granblue Fantasy Versus Rising (2023)
82
31
Facebook
Play Voice Sample
