|
☰ Links
|
|
| ID | 60998 |
|---|---|
| Nombre | Hiyoko Saionji |
| Other Names | 西園寺日寄子(さいおんじ ひよこ), Ultimate Traditional Dancer |
| Role | Personaje Secundario |
| Primary Assignment | Danganronpa 2: Goodbye Despair |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Suzuko Mimori, 三森すずこ, みもり すずこ |
| Expresado Por | Kira Buckland, , |
| Etiquetas | kimono, twintails, closed eyes, dancer |
| Personalidad | |
| Birthday | March 9 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 130cm |
| Weight | 30.8kg |
| Bust | 64cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hiyoko Saionji
Perfil
Anime girl Hiyoko Saionji is a character from Danganronpa 2: Goodbye Despair.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Naranja eyes and Rubio / Amarillo hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Naranja | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Shiro Project:RE (2016)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (2016)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| RobertsEEE joined |
Showofreader rated Yume Utsutsu Quintet ★★★★★
|
11
5
Facebook 
Showofreader rated