|
☰ Links
|
|
| ID | 80958 |
|---|---|
| Nombre | Juney |
| Other Names | ジュニー, 주니 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Cinderella Girls |
| Tipo de Medio | mobile game |
| Expresado Por | |
| Etiquetas | jeans |
| Personalidad | |
| Birthday | March 12 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Blood Type | AB |
| Age | 16 |
| Height | 172cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 77cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 82cm |
| Dominant Hand | Right |
| Hobbies | Taekwondo |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Juney
Perfil
Anime girl Juney is a character from The Idolmaster: Cinderella Girls.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Azul hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Azul | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
Elias faved The Daily Life of a Single 29-Year-Old Adventurer
|

Facebook 
The Idolmaster (Series)
The Idolmaster: Cinderella Girls
Elias faved