|
☰ Links
|
|
| ID | 54648 |
|---|---|
| Name | Kotori Itsuka |
| Other Names | 五河 琴里, いつか ことり |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Ayana Taketatsu, 竹達彩奈, たけたつ あやな |
| Voiced By | Bryn Apprill, , |
| Tags | stockings, tie, hair ribbons, ahoge, twintails, school uniform, lollipop |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Height | 145cm |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 74cm |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
13 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Kotori Itsuka
Profile
Anime girl Kotori Itsuka is a character from Date A Live.
They have been indexed as 女性 青少年 with 红色 eyes and 红色 hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 红色 | |
| 头发颜色 | 红色 | |
| 头发长度 | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Sister of Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
protector of Tohka Yatogami
protector of Yoshino Himekawa
Enemy of Origami Tobiichi
Commander of Reine Murasame
Enemy of Mana Takamiya
Adoptive sister of Shidou Itsuka
Commander of Kyouhei Kannazuki
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
Quotes | View all 124 | Add
|
3 likes
--And then we can begin our-- |
|
3 likes
Inverse type... |
|
2 likes
Let's go over this once more. |
|
1 likes
What? Are you kidding me? |
|
1 likes
this is difficult to achieve. |
|
1 likes
Possibly. Origami was shot by Kurumi'sYod Bet and went back in time. |
|
1 likes
...in order to rewritethe history that follows. |
|
1 likes
Huh?! You already promisedto meet this Saturday?! |
|
1 likes
Your choices, everyone! |
7
4
Facebook
Play Voice Sample
