Kano Kirishima is one of the main characters from Air known for 齐耳 紫色 hair and 綠色 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 48 |
|---|---|
| Name | Kano Kirishima |
| Other Names | 霧島 佳乃(きりしま かの) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Air |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Stephanie Wittels, Stephanie Rose Wittels, |
| Voiced By | Asami Okamoto, 岡本麻見, おかもと あさみ |
| Tags | arm band, school uniform, cross, bow, tie |
| Personality | |
| Birthday | June 12 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 156cm |
| Weight | 45kg |
| Blood Type | A |
| Personality | Nature Lover |
| Bust | 82cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
12 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
7 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kano Kirishima
Profile
Kano Kirishima is a character from Air.
They have been indexed as 女性 青少年 with 綠色 eyes and 紫色 hair that is 齐耳 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 綠色 | |
| 头发颜色 | 紫色 | |
| 头发长度 | 齐耳 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Younger Sister of Hijiri Kirishima
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| eze joined |
10 
Facebook 
Air (Anime)
Air