|
☰ Links
|
|
| ID | 70374 |
|---|---|
| Name | Aiko Takamori |
| Other Names | 高森藍子(たかもり あいこ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Yuuki Kaneko, 金子有希, かねき ゆうき |
| Tags | |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | July 25 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 155cm |
| Weight | 42kg |
| Bust | 74cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 79cm |
| Blood Type | O |
| Hobbies | Photography |
| Personality | Positive, Calm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Aiko Takamori
Profile
Anime girl Aiko Takamori is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 青少年 with 棕色 eyes and 棕色 hair that is 齐胸 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 棕色 | |
| 头发颜色 | 棕色 | |
| 头发长度 | 齐胸 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| rubyRoo joined |
Natsumimi rated Aria the Scarlet Ammo ★★★★★
|
| Mikahyakuya joined |

Facebook 
Natsumimi rated