|
☰ Links
|
|
| ID | 70346 |
|---|---|
| Name | Kaede Takagaki |
| Other Names | 高垣楓(たかがき かえで) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Saori Hayami, 早見沙織, はやみ さおり |
| Tags | drinker, tall, singer, idol, heterochromia, pun lover, drunkard |
| Personality | |
| Age | 25 |
| Birthday | June 14 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 171cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
| Dominant Hand | Left |
| Hobbies | Onsen excursions |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Kaede Takagaki
Profile
Anime girl Kaede Takagaki is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 成人 with 蓝色 eyes and 綠色 hair that is 齐肩 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 蓝色 | (蓝色) |
| 头发颜色 | 綠色 | |
| 头发长度 | 齐肩 | |
| Apparent Age | 成人 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
The Idolmaster One for All (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Cinderella Girls: U149 (2023)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Telling someone my hidden feelings... was something I couldn't do until now. But now I can say them. Because I have singing. I will put everything I have into my voice, and surely deliver it to everyone who believes in me ”
30
20
Facebook 