|
☰ Links
|
|
| ID | 70335 |
|---|---|
| Name | Ranko Kanzaki |
| Other Names | 神崎蘭子, かんざき らんこ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Maaya Uchida, 内田真礼, うちだ まあや |
| Tags | umbrella, lipstick, drillhair, tsurime, chunibyo, gothic lolita, hair ribbons, twintails, twin drills, idol, goth |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Birthday | April 8 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 156cm |
| Weight | 41kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
| Hobbies | Drawing |
| Hometown | Kumamoto |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ranko Kanzaki
Profile
Anime girl Ranko Kanzaki is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 青少年 with 红色 eyes and 灰色 hair that is 齐肩 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 红色 | |
| 头发颜色 | 灰色 | |
| 头发长度 | 齐肩 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ I summon thee, Goddess of Roses! And thou shalt contract with me! The fallen angel clad in sacred black flowers, will dance in crimson! (Producer! I'll do my best in my beautiful new rose-like outfit-!) ”
19
13
Facebook 