|
☰ Links
|
|
| ID | 77183 |
|---|---|
| Name | Aki Yamato |
| Other Names | 大和 亜季 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Tomo Muranaka, 村中知, むらなか とも |
| Tags | ponytail, sweater around waist, idol |
| Personality | Confident, Outgoing, Passionate, Talented |
| Age | 21 |
| Height | 165cm |
| Weight | 51kg |
| Birthday | December 16 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | O |
| Bust | 92cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 85cm |
| Dominant Hand | Left |
| Hometown | Fukuoka |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Aki Yamato
Profile
Anime girl Aki Yamato is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 青少年 with 綠色 eyes and 黑色 hair that is 齐胸 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 綠色 | |
| 头发颜色 | 黑色 | |
| 头发长度 | 齐胸 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Everyone, this is a battlefield! Abide by rules like in airsoft, scramble without hurting anyone, and let's have fun fighting! Now, into the crowd! Signed ball bazooka...... fire-! ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
SK071 faved Ninja Scroll
|
SK071 rated Ninja Scroll ★★★★★
|
SilverWolfKing rated The Testament of Sister New Devil BURST ★★
|
5
Facebook 
SK071 faved
SilverWolfKing rated