☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 56650 |
|---|---|
| Name | Rin Hoshizora |
| Other Names | 星空 凛(ほしぞら りん) |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Riho Iida, 飯田里穂, いいだ りほ |
| Gesprochen von | Faye Mata, , |
| Tags | school uniform, knee highs, bow, hat, clover, shorts, t-shirt |
| Persönlichkeit | |
| Age | 15 |
| Birthday | November 1 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Height | 155cm |
| Bust | 75cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
| Favorite food | Ramen |
| Dislikes | Fish |
Menü
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Rin Hoshizora
Profil
Anime girl Rin Hoshizora is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Weiblich Teen with Gelb eyes and Orange hair that is Kurz length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Gelb | |
| Haarfarbe | Orange | |
| Haarlänge | Kurz | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Friend of Hanayo Koizumi
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 26 | Add
|
1 likes
Not at all! Nico-chan's pretty small for a— |
|
1 likes
I don't know if I can wake up that early. |
|
0 likes
µ's was finally ready to take on the Love Live preliminaries |
|
0 likes
You're one to talk. |
|
0 likes
I didn't want to do this! |
|
0 likes
Nico-chan is— |
|
0 likes
Everyone's here. |
|
0 likes
It's the same over here. |
|
0 likes
We passed? |
Where to Watch | Powered by 
Bilder
Kommentar
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Stammbaum
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Beeboo joined |
TandemCharacters rated Fairy Tail (Series) ★
|
3
3
Facebook 
Play Voice Sample

TandemCharacters rated