|
☰ Links
|
|
| ID | 19730 |
|---|---|
| Name | Saki Tenjoin |
| Other Names | 天条院 沙姫 |
| Role | Sub |
| Primary Assignment | To Love-Ru- Trouble |
| Media Type | Аниме |
| Voiced By | Ayako Kawasumi, 川澄綾子, かわすみ あやこ |
| Теги | odango, bow, vest, plaid, school uniform, curly hair, twin drills |
| Личность | |
| Birthday | February 1 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Height | 165cm |
| Weight | 50kg |
| Bust | 84cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | A |
| Birthyear | 1990 |
Меню
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Saki Tenjoin
Профиль
Anime girl Saki Tenjoin is a character from To Love-Ru- Trouble.
They have been indexed as Женщина Подросток with желтый eyes and Блондинка / Желтый hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Пол | Женщина | |
| Eye Color | желтый | |
| Цвет волос | Блондинка / Желтый | |
| Длина волос | To Chest | |
| Очевидный Возраст | Подросток | |
| Уши Животных | Нет |
Отношения | Relations Graph
In love with Zastin Deviluke
Appears as | Edit Assignments
To Love-Ru- Trouble (2008)
Motto To Love-Ru (2008)
To Love-Ru (Series) (2008)
To Love-Ru Darkness (2012)
To LOVE-Ru Darkness 2nd (2015)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from To Love-Ru- Trouble
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Shin Janru Esudere !!
|
3
Facebook 
SKyongmania faved