Akiha Tohno is a character from Tsukihime featuring quadril / depois do quadril preto hair and azul eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 1575 |
|---|---|
| Nome | Akiha Tohno |
| Outros Nomes | 遠野秋葉(とおの あきは) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Tsukihime |
| Tipo de Mídia | h-game |
| Dublado Por | Shizuka Itou, 伊藤静, いとう しずか |
| Dublado Por | Minami Hokuto, 北都南, ほくと みなみ |
| Tags | yandere, ribbon, school uniform, hairband |
| Personalidade | |
| EN Voice Actor | Julie Ann Taylor |
| Birthday | September 22 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Blood Type | A |
| Star Sign | Virgo |
| Height | 160cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 73cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 79cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akiha Tohno
Perfil
Akiha Tohno is a character from Tsukihime.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Preto hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Preto | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Tsukihime (2000)
Ten Nights of the Singing Moon (2001)
Lunar Legend Tsukihime (2003)
Fate (Series) (2004)
Melty Blood Act Cadenza Ver. B (2007)
Carnival Phantasm (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1 
Facebook 