Purple Heart appears in Hyperdimension Neptunia as a personagem principal character with quadril / depois do quadril roxo hair and azul eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 23458 |
|---|---|
| Nome | Purple Heart |
| Outros Nomes | パープルハート |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Hyperdimension Neptunia |
| Tipo de Mídia | jogo |
| Dublado Por | Rie Tanaka, 田中理恵, たなか りえ |
| Dublado Por | Melissa Fahn, Heather Lee Joelson, Tina Dixon |
| Tags | symbol in eyes, braids, mechsuit |
| Personalidade | |
| Height | 164cm |
| Weight | 48kg |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 85cm |
Menu
|
|
| Day | |
17 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
14 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Purple Heart
Perfil
Purple Heart is a character from Hyperdimension Neptunia.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Roxo hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Roxo | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
HDD form of Neptune
Appears as | Edit Assignments
Hyperdimension Neptunia (2010)
Hyperdimension Neptunia (Series) (2010)
Hyperdimension Neptunia Victory (2012)
Hyperdimension Neptunia The Animation (2013)
Hyperdevotion Noire: Goddess Black Heart (2014)
Megadimension Neptunia VII (2015)
Azur Lane (2017)
Neptunia re★Verse (2020)
Quotes | View all 29 | Add
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Kawaii or NOT?!
| Mohameda41imal joined |
14
12
Facebook
Play Voice Sample
