Sekai Saionji is a protagonista character from School Days known for até o peito preto hair and cinza eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 2472 |
|---|---|
| Nome | Sekai Saionji |
| Outros Nomes | 西園寺 世界, さいおんじ せかい |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | School Days |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Shiho Kawaragi, 河原木志穂, かわらぎ しほ |
| Tags | stockings, ribbon, ahoge, school uniform, yandere |
| Personalidade | |
| Birthday | December 7 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Star Sign | Sagittarius |
| Height | 155cm |
| Blood Type | B |
| Bust | 84cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Sekai Saionji
Perfil
Sekai Saionji is a character from School Days.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Cinza eyes and Preto hair that is Até o Peito length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Cinza | (Azul) |
| Cor de Cabelo | Preto | (Castanho) |
| Comprimento do Cabelo | Até o Peito | (Até os Ombros) |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Daughter of Youko Saionji
Appears as | Edit Assignments
School Days (Series) (2005)
School Days (2005)
Summer Days (2006)
School Days (2007)
Cross Days (2010)
Shiny Days (2012)
Quotes | View all 316 | Add
|
4 likes
Ah, jeez! Idiot, idiot! |
|
3 likes
So what will you be having, customer? {‰½‚ɂȂ³‚¢‚Ü‚·‚©A‚¨‹q—l(waitress speech)} |
|
2 likes
That's fun! |
|
2 likes
Well, try your best~ |
|
2 likes
I like it! |
|
2 likes
Since I peeked at your cellphone. |
|
2 likes
I was investigating earlier. |
|
2 likes
Hey, how about I support you? |
|
1 likes
Hey~! What are you looking at? |
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from School Days
Kawaii or NOT?!
| Nerf joined |
71
2
Facebook
Play Voice Sample
