☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 30271 |
|---|---|
| Nome | Bertille Althusser |
| Outros Nomes | ベルティーユ・アルチュセール |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~ |
| Tipo de Mídia | h-game |
| Dublado Por | Ryouka Yuzuki, 柚木涼香, ゆずき りょうか |
| Tags | knight, drillhair, bun, military uniform, stockings |
| Personalidade | |
| Birthday | May 11 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 164.1cm |
| Bust | 102cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 96cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
6 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Bertille Althusser
Perfil
Anime girl Bertille Althusser is a character from Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~.
They have been indexed as Feminino Adulto with Azul eyes and Loiro / Amarelo hair that is Até o Peito length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Loiro / Amarelo | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Peito | (Cabelo Preso / Indefinido) |
| Idade Aparente | Adulto | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~ (2011)
Valkyrie Romance: Girl Knight Story (2013)
Walkure Romanze More & More (2013)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens
Comente
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Árvore Genealógica
Most liked six word reviews
Tribute
1 given by SilverWolfKing 16 hour(s) 32 minute(s) 10 second(s) ago
Kawaii or NOT?!
| Ramadhan joined |
2
73
61
Facebook 
