One of the notable characters from Tsuyokiss, Otome Kurogane is recognized for até o pescoço azul hair and amarelo eyes.
See Other Versions of this Character
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 3184 |
|---|---|
| Nome | Otome Kurogane |
| Outros Nomes | 鉄 乙女, くろがね おとめ |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Tsuyokiss |
| Tipo de Mídia | h-game |
| Dublado Por | Akane Tomonaga, 友永朱音, ともなが あかね |
| Tags | hairclip, armband, school uniform |
| Personalidade | |
| Birthday | December 12 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 160cm |
| Personality | Honorable, Strict |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 83cm |
| Role | Student council vice president |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Otome Kurogane
Perfil
Otome Kurogane is a character from Tsuyokiss.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Amarelo eyes and Azul hair that is Até o Pescoço length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Amarelo | |
| Cor de Cabelo | Azul | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Pescoço | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
Tsuyokiss (2005)
Tsuyokiss (Series) (2005)
Tsuyokiss 2gakki (2008)
Maji de Watashi ni Koishinasai! (Series) (2009)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! (2009)
Tsuyokiss 3gakki (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Kawaii or NOT?!
| Hadeh joined |
| RagnaTB joined |
| Mohameda41imal joined |

Facebook 