One of the notable characters from The Idolmaster (game), Miki Hoshii is recognized for até o peito loiro / amarelo hair and verde eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 33801 |
|---|---|
| Nome | Miki Hoshii |
| Outros Nomes | 星井美希 |
| Papel | Não Classificado |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Tipo de Mídia | jogo |
| Dublado Por | Akiko Hasegawa, 長谷川明子, はせがわ あきこ |
| Tags | stockings, ahoge |
| Personalidade | |
| Birthday | November 23 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | B |
| Waist | 55cm |
| Age | 15 |
| Height | 161cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 86cm |
| Hip | 83cm |
| Hometown | Kanagawa |
| Hobbies | Chatting with friends; nail art |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miki Hoshii
Perfil
Miki Hoshii is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Verde eyes and Loiro / Amarelo hair that is Até o Peito length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Verde | |
| Cor de Cabelo | Loiro / Amarelo | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Peito | (Até a Cintura) |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Thank you all for coming to see me today-! I'm gonna make e-veryone together go crazy for Miki! It'll be like you won't even have time to look away! Aha~☆ ”
1
48
Facebook 