Takane Shijou appears in The Idolmaster SP as a não classificado character with quadril / depois do quadril cinza hair and roxo eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 33802 |
|---|---|
| Nome | Takane Shijou |
| Outros Nomes | 四条貴音 |
| Papel | Não Classificado |
| Primary Assignment | The Idolmaster SP |
| Tipo de Mídia | jogo |
| Dublado Por | Yumi Hara, 原由実, はら ゆみ |
| Tags | hairband, blunt bangs, curly hair, bow, turtleneck, midriff |
| Personalidade | |
| Height | 169cm |
| Weight | 49cm |
| Birthday | January 21 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Blood Type | B |
| Bust | 90cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 92cm |
| Age | 18 |
| Hometown | Kyoto? |
| Hobbies | Stargazing; history |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Takane Shijou
Perfil
Takane Shijou is a character from The Idolmaster SP.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Roxo eyes and Cinza hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Roxo | |
| Cor de Cabelo | Cinza | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ I am, truly happy to be able to deliver my songs to everybody like this. I hope that my songs will be close to everybody's hearts like the waves that come and go....... I sing with all my heart. ”
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Kawaii or NOT?!
| UPALL joined |
| IDK_ joined |
Luna_Bakugo faved Boku no Hero Academia: Final Season
|
| Luna_Bakugo joined |
| MrOtaku26 joined |
1
3
Facebook 
Luna_Bakugo faved