Anime girl Nagisa Furukawa is a adolescente with até os ombros length castanho hair and castanho eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 58 |
|---|---|
| Nome | Nagisa Furukawa |
| Outros Nomes | 古河 渚, ふるかわ なぎさ |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Clannad |
| Tipo de Mídia | romance visual |
| Dublado Por | Mai Nakahara, 中原麻衣, なかはら まい |
| Dublado Por | Luci Christian, , |
| Tags | school uniform, turtleneck, hairclip, twin ahoge, school crest |
| Personalidade | Clumsy, Hardworking, Loner, Loyal, Mature, Shy, Stubborn |
| KO Voice Actor | Yong-Sin Lee |
| Blood Type | A |
| Height | 155cm |
| Weight | 43kg |
| Birthday | December 24 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
7 Character of the Month nominations |
|
Nagisa Furukawa
Perfil
Anime girl Nagisa Furukawa is a character from Clannad.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Castanho eyes and Castanho hair that is Até os Ombros length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Castanho | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até os Ombros | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Mother of Ushio Okazaki
Daughter of Akio Furukawa
Daughter of Sanae Furukawa
Wife of Tomoya Okazaki
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 92 | Add
|
4 likes
…would you like me to take you? |
|
1 likes
I'm sorry. I'm eating right now. |
|
1 likes
But nothing can stay unchanged. |
|
0 likes
Sweet bean bread! |
|
0 likes
You think so? |
|
0 likes
I feel like Urashima Tarou. |
|
0 likes
Good luck, Tomoya-kun. |
|
0 likes
Okazaki-san. |
|
0 likes
The game's starting! |
16
80
55
81
Facebook
Play Voice Sample
Clannad
Clannad (Series)
Clannad
Clannad ~After Story~
