Anime girl Tomoyo Sakagami is a adolescente with quadril / depois do quadril length cinza hair and azul eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 60 |
|---|---|
| Nome | Tomoyo Sakagami |
| Outros Nomes | 坂上 智代(さかがみ ともよ) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Clannad |
| Tipo de Mídia | romance visual |
| Dublado Por | Kaytha Coker, , |
| Dublado Por | Houko Kuwashima, 桑島法子, くわしま ほうこ |
| Tags | hairband, school uniform, ahoge |
| Personalidade | |
| KO Voice Actor | Mi-Na Yun |
| Blood Type | O |
| Height | 161cm |
| Weight | 47kg |
| Birthday | October 14 |
| Sign | Libra ♎ |
| Bust | 86cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
18 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tomoyo Sakagami
Perfil
Anime girl Tomoyo Sakagami is a character from Clannad.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Cinza hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Cinza | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
Clannad (2004)
Clannad (Series) (2004)
Tomoyo After ~ It's a Wonderful Life ~ (2005)
Clannad (2007)
Clannad ~After Story~ (2008)
Quotes | View all 38 | Add
|
1 likes
Don't give me a strange nickname. |
|
1 likes
Could you come play with us? |
|
0 likes
I don't want to cause an unnecessary disturbance. |
|
0 likes
Ah, from the wedding some time ago. |
|
0 likes
It's hard to hit a girl-like hit. |
|
0 likes
What is this about? |
|
0 likes
Never mind. |
|
0 likes
It's my first time being the batter. |
|
0 likes
I would like to make this self-defense. |

Facebook
Play Voice Sample
