Makoto Kikuchi is a character from The Idolmaster (game) featuring até o pescoço preto hair and cinza eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 70889 |
|---|---|
| Nome | Makoto Kikuchi |
| Outros Nomes | 菊地真, きくち まこと |
| Papel | Não Classificado |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Tipo de Mídia | jogo |
| Dublado Por | Hiromi Hirata, 平田宏美, ひらた ひろみ |
| Tags | tomboy, twin ahoge |
| Personalidade | |
| Birthday | August 29 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Blood Type | O |
| Age | 17 |
| Height | 159cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 75cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 78cm |
| Hometown | Shizuoka |
| Hobbies | Sports in general |
Menu
|
|
| Day | |
11 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Makoto Kikuchi
Perfil
Makoto Kikuchi is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Cinza eyes and Preto hair that is Até o Pescoço length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Cinza | |
| Cor de Cabelo | Preto | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Pescoço | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Thanks for coming, everyone-! Look, check this stage out! It's really a Hinamatsuri show today-! C'mon, enjoy this cute festival with me as much as we can! Let's do this~! ”
1
64
Facebook 